Böcek ilaçlama

Böcek ilaçlama 

Mispak Böcek ve haşere ilaçlama işlemleri ev iş yeri ve benzeri tüm yaşam alanlarında insan ve hayvan sağlığını tehdit eden haşerelerle mücadele işlemidir.

Tüm yaşam alanlarımızda oluşa bilen bu canlılar bir çok tür ve çeşitte çğk zor koşullarda bile yaşayıp üreye bilmektedir.

İlaçlama işlemi nasıl yapılır ?

Haşere ilaçlama işlemleri mücadele edilecek canlının türüne ve işlem yapılacak mekanın koşullarına göre değişmektedir.

Jel ilaçlama kokulu ilaçlama kokusuz ilaçlama yöntemlerimiz ile en etkili ve sonuç veren işlemlerimiz sizler için sunuyoruz.

böcek ilaçlama
böcek ilaçlama

Böcek ilaçlama işlemlerini kimler yapmalı ?

Biodisal ürün uygulama izin belgesine sahip olan Mispak ilaçlama servisi olarak izinsiz ve yetkisiz kişi ve firmalardan uzak durmanızı tavsiye ederiz yapılan işlemler dikkatli yapılması gereken sağlık sorunları yaşata bilecek koşullar oluşturduğu için çok dikkat etmelisiniz.

Nasıl iletişim kurabilirsiniz ?

Firmamıza Avrupa yakası için 0212 426 67 95 numaralı hattımızdan Anadolu yakası için 0532 561 32 05 numaralı hattımızdan ulaşabilir ve randevu alabilirsiniz sormak istediğiniz sorular ve bilgi almak istediğiniz konularda müşteri temsilcilerimiz sizlere yardımcı olacaktır.

İlaçlamasını En Sık Yaptığımız Haşere ve Fare Türleri

Kalorifer böceği, mayt, karafatma, çıyan, Amerikan hamam böceği, sivrisinek, kör fare, akrep, lağım faresi, akar, salyangoz, gümüş böceği, hamam böceği, teşbih böceği, sinek, tatarcık, ev faresi, örümcek, pire, sıçan, kakalak, çatı faresi, kulağakaçan böceği, yılan, yaban arısı, tahtakurdu, kırkayak, kertenkele, bit, fındık faresi, uyuz böceği, halı böceği, çekirge, eşek arısı, mite, kene, karınca, güve, tahtakurusu, Alman hamam böceği, pamuk faresi.

Pire İle Mücadele

Mücadelesi zor olan pire türlerine karşı profesyonel destek alınmalıdır. Böylelikle %100 başarı sağlayan sonuçlara ulaşarak haşere sorunlarınızdan kalıcı çözümlerle kurtulabilirsiniz. Pire ile mücadele ve tüm haşere türlerine karşı kaliteli hizmet sunan firmamız Bakanlık izniyle çalışmalarını sürdürmektedir. İnsan ve çevre sağlığını korumak en önemli görevimizdir.

Kalıcı Yöntemlerimiz

Sıvı, jel, katı, kokusuz ve kokulu ilaçlarla işlemlerimiz sürmektedir. Haşere ile mücadele ederken, Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçların tümü kullanılmaktadır. Ayrıca, fare ilaçlama hizmeti de verilmektedir.

İstanbul Geneli Böcek İlaçlama Hizmetlerimizden Faydalanmak İçin Hemen Arayın.

Adalar Böcek İlaçlama                   Bakırköy Böcek İlaçlama
Taksim Böcek ilaçlama                  Ataşehir Böcek İlaçlama
Kadıköy Böcek İlaçlama                Ulus Böcek İlaçlama
Bebek Böcek İlaçlama                   Ümraniye Böcek ilaçlama
Sultanbeyli böcek İlaçlama          Maltepe Böcek İlaçlama
Kağıthane Böcek İlaçlama            Çekmeköy Böcek ilaçlama
Beşiktaş Böcek İlaçlama               Avcılar Böcek İlaçlama
Üsküdar Böcek İlaçlama               Esenler Böcek İlaçlama
Şişli Böcek ilaçlama                       Sultangazi Böcek ilaçlama
Sancaktepe Böcek İlaçlama          Kartal Böcek İlaçlama
Bağcılar Böcek İlaçlama                Çatalca Böcek İlaçlama
Büyükçekmece Böcek İlaçlama    Beyoğlu Böcek İlaçlama
Bayrampaşa Böcekİlaçlama          Başakşehir Böcek İlaçlama
Bahçelievler Böcek İlaçlama         Arnavutköy Böcek İlaçlama
Beykoz Böcek İlaçlama                  Beylikdüzü Böcek İlaçlama
Silivri Böcek İlaçlama                    Eyüp Böcek İlaçlama
Fatih BÖcek İlaçlama                     Esenyurt Böcek İlaçlama
Güngören Böcek İlaçlama             Kemerburgaz Böcek İlaçlama
Göktürk Böcek İlaçlama                Kadıköy Böcek İlaçlama
Küçükçekmece Böcek İlaçlama    Sarıyer Böcek İlaçlama
Şile Böcek İlaçlama                       Ağva Böcek İlaçlama
Zeytinburnu Böcek İlaçlama
        Florya Böcek İlaçlama
Basınköy Böcek İlaçlama               Esenyurt Böcek İlaçlama 

Yeşilköy Böcek İlaçlama                Yeşilyurt Böcek İlaçlama
Halkalı Böcek İlaçlama                   Sefaköy Böcek İlaçlam
Kanarya Böcek İlaçlama                 Etiler Böcek İlaçlama
Levent Böcekİlaçlama                    Maslak Böcek İlaçlama
Rumelihisarı Böcek İlaçlama         Anadoluhisarı Böcek İlaçlama

Böcek İlaçlama Faaliyet Alanları;

İstanbul genelinde hizmet veren Böcek İlaçlama Şirketi insanların bulunduğu tüm ortamlara ilaçlama yapmaktadır. Başlıca faaliyet alanları; Okul, Hastane, Lokanta, Fırın, Ev, Bina, Bahçe, Gemi ve diğer tüm alanlardır.
Hamam böceği, pire, sinek, kara sinek, güve, gümüşçün, karınca, fare ve diğer tüm haşerelere karşı kesin sonuç vermekteyiz. Kullandığımız haşere ilaçları Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlardır.

Böcek İlaçlama Yaptırmanın Önemi

Böcekler çok çeşitli olmakla birlikte, tüm türlerinin insanlara zararı bulunmaktadır. Doğrudan ya da dolaylı şekilde zarar veren bu canlılara karşı önlem almak büyük önem taşır. Zira haşereler ile mücadele yaşam kalitesine etkiyen bir işlemdir. Bu nedenle böcek ilaçlama yaptırarak, kapalı alanlarda barınan ya da açık alanlardan iç mekana giriş imkanı bulunan zararları yok etmek gereklidir. Ev, ofis, iş yeri, fırın gibi alanlarda yaygın şekilde görülen ve gerek besin maddelerine zarar vererek sindirim yolu problemlerine yol açan; gerekse solunum yolu hastalıklarının oluşmasına ve alerjilere neden olabilen böcekler, insan sağlığına ciddi zararlar verebilmektedir. Pire, bit, tahtakurusu gibi, kan emerek beslenen ve hastalıklar ile alerjik reaksiyonlara yol açabilen parazitler, insan ölümüne dahi yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra zararsız gibi görülen sinekler ve gider böcekleri milyonlarca bakteri yayarak, sağlık problemlerine neden olmaktadır. Dolayısıyla sağlığı korumak ve tahta kurdu, güve, fare gibi canlıların oluşturabileceği maddi zararları önlemek için böcek ilaçlama yaptırmak şarttır.

İlaçlama Konusunda Garanti Veriyoruz

Haşereler ile mücadele için dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de garantili böcek ilaçlama hizmetidir. Zira garantili olmayan haşere mücadele işlemleri, zararlı canlıların ortamda yeniden görülmesine yol açabilmektedir. Bu nedenle böceklerden kurtulmak için uzman firmalar tarafından hizmet alırken, garanti verilmesine dikkat edilmelidir. Garantili böcek ilaçlama yapan firmalar, haşerelere ve kemirgenlere karşı kesin çözüm sağlayabilmektedir. Bu alanda lider firma olan şirketimiz, tüm haşere türlerine karşı her alanda garantili uygulama hizmeti sunmaktadır. Sıvı ya da jel ilaçlar ile veya istasyon gibi düzenekler ile yapılabilen böcek ilaçlama işlemlerinde garanti kıstasına dikkat etmek ve garanti sunmayan firmaları tercih etmemek gereklidir.

Evinizdeki Böceklerden Kurtulun

ev ilaçlama

Evlerde yapılan haşere ilaçlama çok önemlidir.. Yaşam alanlarının başında gelen evlerde, sağlık açısından tehlike oluşturan haşerelerin bulunmaması şart olduğu gibi, sağlığa zararlı kimyasal nitelikteki ilaçların kullanılmaması da önem arz eder. Bu nedenle ev ilaçlama uygulamalarında profesyonel ilaçlama firmaları tarafından hizmet alınmalıdır. Evlerde en sık görülen haşere türleri yaz aylarında; hamam böceği, pire ve karınca; kış aylarında ise fare, ağaç kurdu ve gider haşereler. Çok hızlı yayılan böcekler ile mücadele büyük önem taşıdığı gibi, bahar aylarında önlem amacıyla böcek ilaçlama yaptırmak da büyük önem taşımaktadır. Evdeki böceklerden kurtulmak için sıvı ilaçlar sıklıkla kullanılmaktadır. Buna karşın haşere türüne göre değişmekle birlikte, jel ilaçlar, katı ve toz ilaçlar da kullanılabilir. Evde böcek sorunu ile mücadele için kullanılan ilaçlar ile ilaçlama teknikleri konusunda dikkatli olunmak zorundadır. Zira kalitesiz böcek ilaçlama uygulamaları, sağlığa doğrudan zarar vererek, telafisi mümkün olmayacak sonuçlar doğurabilir.

 

Dikkat:Kalitesiz ya da tecrübesiz böce ilaçlama firmaları tarafından yapılan ev ilaçlama; sindirim ve solunum hastalıklarına, cilt alerjilerine, maddi zararlara ve zehirlenmelere neden olabilmektedir. Bu nedenle evlerdeki böceklerden kurtulmak için bireysel yöntemlere ya da tecrübesiz firmalara başvurulmamalı; bu alanda uzman ve tecrübeli olan şirketler tercih edilmelidir. Devamı..

İstanbul’un Her Yerindeyiz

istanbul ilaçlama

Böcek ve fare ile mücadele için yapılan uygulamaların en fazla olduğu illerden biri İstanbul’dur. Bu kentin kalabalık nüfuslu olması ve böcekler için elverişli iklim ve ortamlara sahip olması, zararlı canlıların sık görülmesine neden olduğu gibi, ilaçlama işlemlerinin de sık yapılmasına yol açmıştır. İstanbul ilaçlama hizmetleri, her alanda yapılabildiği gibi, çoğunlukla konut, gıda işletmeleri, iş yerleri ve açık alanlarda yapılmaktadır. Yaz aylarında İstanbul’da görülen haşere ciddi bir artış gösterdiğinden, havaların ısınmasıyla İstanbul böcek ilaçlama işlemleri sayısı da artmaktadır. Ancak bu kentte ilaçlama hizmeti alırken dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü çok sayıda sahte firma, haşere mücadele hizmeti sunmakta ve bunun sonucunda ciddi sağlık sorunları yaşanmaktadır.

BÖCEK İLAÇLAMA

Haşerelerden kurtulmak için yapılan bir işlem ya da işlemler bütünü olarak adlandırılabilir. Böcek ilaçlama, ev ve iş yerlerimizde yaşam alanlarımızı büsbütün kuşatan ve istila eden haşere türlerinin kontrol altına alınma süreçlerini içerir. Zehirli haşereler, parazitler, kemirgen ve gider böcekleri için yapılabilen haşere ilaçlama uygulamalarında, ilaçların dezenfekte özelliği taşıması da büyük önem taşır. Ortamda var olan haşereleri yok etmek yeterli olmayacaktır. Bu zararlı canlıların bulundukları alana yaymış oldukları mikrop ve bakterilere karşıda muhakkak önlem alınmalıdır. Bunun yanı sıra hamam böceği, akrep, pire, kalorifer böceği, kene ve tahtakurusu için yapılan uygulamalarda, gerekli ekipmanlara sahip olmak büyük önem arz eder. Alanında uzman kişi ve kurumlarca gerçekleştirilmelidir. Dolayısıyla haşereler ile mücadele işlemleri profesyonel şekilde yapılmalıdır. Haşere ilaçlama, katı, toz, jel ya da sıvı haldeki haşere ilaçları kullanılarak yapılabilir. Kullanılan ilaçların dozu, şekli ve yöntemi en iyi verimin alınması açısından büyük önem taşır. Haşere türüne özgü hazırlanan ilaçlar, ilaçlanacak alanın konumu ve haşerelere elverişliliği göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Tüm uygulamalar için  ilaçlama şirketimizden yardım ve destek talebinde bulunabilirsiniz.

Kural olarak karasal hayvanlar olmakla beraber, derin denizlerin dibi dışında tüm biyotoplara uyum yapmış birçok türe sahiptir. Kutuplardan okyanuslara kadar hemen her ekosistemde ayakta kalmayı başarabilmiş canlılardır. Canlılar aleminin belki de en kalabalık sınıfıdır. Bu sınıfta 32 takım yer almaktadır.

Dış iskelet bulunur. Büyüme esnasında dış iskeletin neden olduğu kısıtlama, deri değişimi ile telafi edilir. Vücutlarında sadece çizgili kas bulunur,bu yüzden çok hızlı hareket ederler. Solunum trake sistemiyledir. Açık dolaşım sistemi görülür. Vücutta dolaşan solunum sıvısı “hemolenf” adını alır ve çoğunlukla renksiz, bazen de soluk yeşil-sarı renktedir. Vücutları bez bakımından zengindir. Çekici veya itici koku, mum, zehir, ipek, yağ, tükürük, antikoagülan madde gibi birçok maddeyi salgılamak üzere özelleşmiş çok sayıda bez taşırlar. Duyu organları ve sinir sistemleri iyi gelişmiştir. Birçok grupta, özel görevleri olan duyu organlarına rastlanır (yeri geldikçe açıklanacaktır). Avlanmak veya avcılarından korunmak için son derece başarılı uyumlar kazanmışlardır. Renklenmeleri büyük çeşitlilik gösterir. Bazılarında ışık çıkarma özelliği görülür.

Kural olarak yumurta ile çoğalırlar ve gelişmelerinde çoğunlukla bir metamorfoz görülür.

Bazı gruplarda koloni hâlinde sosyal yaşam örnekleri görülür. Yaşam ve beslenme şekillerine göre, ağız parçaları, anten ve bacak yapıları farklılık gösterir.

 • yürüyücü bacak: En ilkel ve temel bacak tipidir. Örneği hamam böceğidir.
 • sıçrayıcı bacak: Çok kuvvetli kaslarla donatılmış bir femur ve oldukça kuvvetli bir tibia bulunur. Örneği çekirge ve pirelerdir.
 • çengelli tutunucu bacak: Ucunda tutunmak için bir kanca bulunan küt ve tek segmentli tarsus taşır. Örneği bitlerdir.
 • toplayıcı bacak: Bacağın tibiası genişleyerek polenleri toplayabilmek için, dış kısmında, uzun kıllarla çevrilmiş bir polen sepetçiği ve bununla ilişkin olarak aynı yerde boyuna bir çöküntü oluşur. Örneği işçi arılardır.
 • temizleyici bacak: Duyargaları toz ve polenlerden temizleyebilmek için, ön bacakta tibia, belirgin olarak femurdan daha küçüktür ve ön uç kenarı fibula denen hareketsiz bir çıkıntı taşır. Örneği arılardır.
 • yüzücü bacak: Tibia ve özellikle segmentsiz tarsus, eğilmez bir plaka şeklinde gelişerek kürek gibi kullanılır. Örneği Notonecta ‘dır.
 • yakalayıcı bacak: Coxa, çok fazla uzayarak, öne doğru yöneltildiğinde ön bacağın başın çok ötesine uzanması sağlanmıştır. Femurun ön kenarı ise birçok dişçikle bir testere gibi tırtıklanmıştır. Femurun karşısına gelen tibia, bir çakının kapanması gibi, femur üzerine çok hızlı bir şeklide kapanır ve böylece av sımsıkı yakalanmış, çok defa da kısmen parçalanmış olru. Örneği peygamberdevesidir.
 • kazıcı bacak: Öne doğru yönelmiş bacaklar, bir kulaç atar gibi, yanlardan döndürülerek arkaya doğru itilir. Genişlemiş olan tibia bir kürek gibi hizmet görür. Örneği danaburnudur.
 • yapışıcı bacak: Kavuşma sırasında dişiyi yakalayabilmek için bir yapışma organı gelişmiştir. Örneği Dytiscus ‘tur.
 • Kanatlar: Hayvanlar âleminde kanatlar ilk önce böceklerde çıkmıştır ve bunlar uçabilen tek omurgasız grubudur. Kuşlar ve yarasalardaki gibi ön üyelerin değişmesiyle oluşmamıştır. Pterothorax’ta bulunurlar. Kas ve segment taşımadıklarından üye olarak kabul edilmezler.Boyuna (kaideden uca uzanan) damarların hepsi trake taşır. Bu trakeler bacaklara giden trakelerden türemiştir. Enine damarlar kanadın sağlamlaşması için oluşmuştur ve hiçbir zaman trake taşımazlar.Kelebeklerde kanatlar pullarla kaplanırken, hamam böcekleri ve çekirgelerde ön kanatlar (tegmina) derimsi olarak kitinleşmiştir. Kın kanatlılarda ön (üst) kanatlar (elitra) kuvvetlice kitinleşip koruma görevi üstlenmişlerdir. Sineklerde arka kanatlar, Stepsiptera’da ise ön kanatlar denge organına (halter) dönüşerek uçma işlevini yitirmiştir.

  İkincil olarak sonradan kanat yitimi, özellikle mağara böceklerinde ve bit gibi parazitlerde (kullanma gereği duymadıkları için), yüksek dağlarda yaşayanlarda (rüzgâra kapılıp sürüklenmemek için) ve saklanarak yaşayanlarda (engellere takılıp yırtılmaması için) görülür.

  Uçulmadığı zamanlarda kanatlar kulağakaçan, çekirge, hamam böceği, peygamberdevesi, kın kanatlılar gibi gruplarda katlanmış olarak dururken, pul kanatlılar, kız böcekleri, zar kanatlılar ve çift kanatlılar gibi gruplarda katlanmayıp açıkta dururlar.

 • Solunum sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

  Böceklerde temel solunum biçimi trake sistemidir. Altı bacaklılar (Hexapoda) ile çok bacaklılar (Myriapoda) alt şubeleri trakeliler (Tracheata) adı altında bir üst grupta toplanırlar. Çünkü her iki grupta da integümentin içeriye çökmesiyle trake sistemi oluşmuştur. Böceklerde trake sistemi her organa ulaşacak şekilde dallara ayrılmıştır. Dolaşım sisteminin solunuma katkısı pek azdır.

  Kın kanatlı bir böcekte karın stigması

  • Solunum delikleri ya da stigmalar: Trake sisteminin dışarı açılan penceresidir. Pleuranın zarımsı kısımlarında bulunur. Başta stigma bulunmaz; oksijeni göğüsten gelen trakelerle sağlar. Birinci göğüs segmentinde kural olarak stigma bulunmaz. Günümüzün böceklerinde genel olarak 19 çift stigma bulunur. Suda yaşayan larvalar stigmalarını çoğu kere tıkarlar. Bunlarda trake ya integüment (deri) içerisinde, bazen son bağırsakta birçok dallara ayrılarak oradaki ince deriden gaz alışverişi yapar ya da vücudun çeşitli yerlerinden, özellikle karından dışarıya doğru trakelerle donatılmış keseler hâlinde çıkarak solunum için kullanılır. Karada yaşayan böceklerde stigmaların açılıp kapanması, su yitirilmesinin önlenmesi bakımından hayatî öneme sahiptir. Stigma dudaklarından birisi çoğunlukla hareketsiz, diğeri hareketlidir.
  • Trake sistemi: Stigma dudağının hemen altında trake sistemi başlar. Filogenetik olarak her segment kendi otonom stigmasına sahiptir. Bununla birlikte bazı ilkel böceklerde ve gelişmiş böceklerin çoğunda, her segment bir çift stigma taşımaz. Ektodermin, stigmaların bulunduğu yerden içeriye çökmesiyle oluşurlar. Her stigmadan uzanan kısa bir dal yatay olarak vücut içerisine girerek bir dorsal, bir visceral ve bir de ventral dalcığa ayrılır. Dorsal daldan vücudun sırt kısmındaki kaslar ve integüment; visceralden bağırsak, Malpighi tüpleri, eşey bezleri, yağ cisimcikleri; ventral daldan ise, karın kasları, sinir ve karın derisi yararlanır. Yalnız mezotorakstan öne doğru protoraksı ve başı besleyebilmek için bir ventral bir de dorsal kol çıkarak uzanır. öne doğru uzanan dorsal koldan beyne, göze, üst dudak bölgesine ve duyargalara kollar uzanır. Ventral koldan ise, bütün protoraksa, ilk bacak çiftine, alt dudak bölgesine ve ağız üyelerine kollar gönderilir. Stigma taşıyan her iki göğüs segmentinde, ventral koldan bir dal çıkarak bacak trakesini yapar.

  Özellikle iyi uçan böceklerin trake sisteminde ilave gelişmeler (trake kollarında çoğalma ve dallanma) görülür. En çok görülen şekli ana trake kollarının genişlemesiyle meydana gelen trake keseleri ya da hava keseleri denen oluşumdur. bu kesecikler, mayıs böceğinde (Melolontha) olduğu gibi, fazla sayıda fakat küçük olabilir. Diğer taraftan bal arısında (Apis mellifera) olduğu gibi birçok küçük hava kesesinin kaynaşmasıyla az sayıda fakat büyük yapıda hava keseleri ortaya çıkar. Hava keselerinin hepsi havanın depo edilmesi için kullanılır. Keselerden çıkan ince dallar ve borular dokulara kadar uzanır. Ayrıca bu keseler miksosölü sıkıştırmak suretiyle dolaşımı hızlandırır ve dokulara besin ulaşımının daha etkin olmasını sağlar. Trake duvarlarından kan sıvısına sızan oksijen kısmen erimiş durumda bu sıvıda taşınabilir.